Evo šta o Karoti piše na sajtu izdavačke kuće Laguna:
Davorovo detinjstvo je mirisalo na Jadransko more, na oleandre ali i na paljevinu. U suncem okupanom Zadru, družinu trinaestogodišnjaka, nesvesnu nadolazećih senki rata, u nehajnoj igri i svakidašnjim dečačkim nevoljama veoma retko su ometale ozbiljne brige. Sve dok se naprasno nije promenilo sve…
Mnogo godina kasnije u Beogradu, Davorov novi život obeležen je mutnim sećanjem na nekadašnje drugove, uz razna neizgovorena pitanja koja tinjaju ispod površine. Odgovore na njih potražiće kada sa devojkom Ninom bude krenuo u Zadar, u susret svojoj prošlosti. Davor će tamo otkriti istine o sebi i o drugima, uspomene će dobiti nova značenja kada se raspire neočekivane nedoumice i osude. Od susreta do susreta, Davorova priča postaje priča o petorici dečaka koje je život zapljusnuo događajima i odnosima zbog kojih ni dan-danas neki nisu u stanju da oproste. Sebi ili drugima.
Kako nam je otkrio Tuševljaković, „’Karota’ je roman o prošlom životu koji pokušava da se izbori za svoje mesto u sadašnjem. To je priča o prihvatanju i odbijanju, o odlaženju u novo i vraćanju na staro. To je priča o grubo prekinutom detinjstvu u zemlji koja više ne postoji, o trenucima pred oluju koje će obeležiti sudbinu onih zahvaćenih nevremenom.“
Tuševljaković je istakao da su u njemu dugo „ležali“ fragmenti romana: „Ipak, morale su proći decenije pre nego što sam ih sklopio u celinu. ’Karota’ sadrži mnogo toga ličnog, ali se sećanje na minulo vreme, nekadašnji grad i njegove ljude s vremenom pretvorilo u nešto novo: iz klice uspomena izrasla je izmaštana istorija likova koje kao da oduvek poznajem i kao da sam ih tek sada upoznao. Mnogo toga u ’Karoti’ je izmišljeno, dok se ono proživljeno udaljilo od prvobitnog iskustva taman toliko da ova priča bude i tuđa, a ne samo moja. Ona govori o iskustvu pamćenja i sećanja jednako koliko i o samom sećanju. Govori o duhovima nas samih, zarobljenim u nama.“
Novi roman Darka Tuševljakovića „Karota“ možete pronaći od petka 7. februara u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs i na sajtu laguna.rs.
– Jovica Aćin
„Sigurno će još mnogi poželeti da pišu o našim zajedničkim ranama, koje nikako da zacele, ali biće teško dosegnuti Tuševljakovićevu umetničku ubedljivost kojom opisuje čovekov beleg nasilja, borbu čoveka protiv čoveka, njegovu uvežbanu sposobnost da drugima nanosi bol.“